
korzystanie z pomocy prawnej. Wiele osób nie zastanawia się nad takim pomysłem i często stanowi to duży błąd. Z takiego wsparcia skorzystać może każdy i wszyscy, którzy to robili, wiedzą doskonale, że jest to bardzo korzystne. Taka pomoc przyda się w wielu sytuacjach, które związane mogą być z naszym codziennym życiem lub pewnymi wydarzeniami, jakich nie doświadczamy każdego dnia. Może to być rozwód, sprawa spadkowa lub inna sytuacja, w której dodatkowa wiedza i znajomość przepisów będzie przydatna.
Prawo spadkowe w Polsce
Prawo spadkowe ? gałąź prawa cywilnego regulująca przejście praw i obowiązków majątkowych po śmierci ich właściciela. Majątkowe prawa i obowiązki zmarłego z reguły przechodzą na inny podmiot (w szczególności na spadkobierców), a nie wygasają (przykładem uprawnienia wygasającego najpóźniej w chwili śmierci osoby fizycznej jest zgodnie z art. 299 kodeksu cywilnego służebność osobista). Ze względu na przedmiot regulacji przepisy prawa spadkowego mają charakter bezwzględnie obowiązujący (ius cogens).
W Polsce kwestie związane z prawem spadkowym reguluje księga czwarta kodeksu cywilnego ? spadki.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_spadkowe
Prawo rzeczowe - definicja
Prawo rzeczowe ? dział prawa cywilnego regulujący powstanie, treść, zmianę i ustanie prawa własności i innych praw do rzeczy (w wyjątkowych sytuacjach także nie do rzeczy ? np. użytkowanie prawa). Prawo rzeczowe jest prawem bezwzględnym, czyli skutecznym erga omnes ? wobec wszystkich.
W Polsce kwestie związane z prawem rzeczowym reguluje księga druga kodeksu cywilnego ? Własność i inne prawa rzeczowe ? a także wiele ustaw szczególnych, np. ustawa o księgach wieczystych i hipotece, ustawa o własności lokali, ustawa o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i inne.
Dla polskiego prawa rzeczowego charakterystyczne jest zamknięcie przez ustawodawcę katalogu praw rzeczowych ? tzw. zasada numerus clausus praw rzeczowych: własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_rzeczowe